Notts Derby Horse Show

Something For Everyone... For All Ages & Abilities

Notts Derby 2018 Summer Awards

Performance “Blue”Cards

Show Jumping

1st B Baylie Hawkins – Forlan Honey Dancer

2nd M Beardall – Herbie

3rd M Flemming – Hillside Molly

4th A Taylor – Mirriam

Dressage

1st E Mrvik – Larapinta Topaz

2nd M Taylor – The Golden Ticket

3rd A Taylor – Mirriam

4th M Flemming – Hillside Molly

Handy Pony

1st B Baylie Hawkins – Forlan Honey Dancer

2nd M Beardall – Herbie

Age Groups 12yrs & Under

1st R Cassapi Paskins – Briars Aspen

2nd S Purdy – Casperello Creme

3rd J Harrison – Stambrook Carnival

4th C Smith – Littlecourt Show Boat

5th P Farmer – Caught In a Trap

6th B Baylie Hawkins – Forlan Honey Dancer

7th A Baker – Penwood Tittiania

8th L Barfield – Shacklebridge Ottello

9th M Beardall – Herbie

13 – 25yrs

1st A Stott – Shirleyholms Mayfly

2nd A List - Shantaine Silver Shadow

3rd J Jones – FI Tessa

4th A Jennings – Kindesella Kidnappa

5th L Elliott – Fergus

26 – 40yrs

1st J Dix – Paddington Power

2nd E Mrvik – Pumphill Brandon

3rd E Spencer – Blenheim Xxonn

4th C Towers – Maesgrenig Del Boy

5th C Towers – Davids Dr Who

40`s Plus

1st R Baiyle – Millhouse Adimo Pectore

2nd S Knight – Dreamcatcher II

3rd T Birch – Nico

4th J Elliott – Mickey

5th K Boss – Blue Boy

6th M Umberti – Maesgrenig Del Boy

7th J Anderson – Hewarth Diamond Geezer

Special Perpetual Awards

The Most Memorable Moment Award – J Jones – Took a Nasty Fall, but recovered well and regained confidence to start jumping again.

Most Improved Junior – Paige Farmer

Most Improved Senior – M Umberti

Oldest Rider – K Boss

Highest Placed Over 40`s – R Baiyle

Best Veteran Horse or Pony – Casperello Creme

Best Young Handler – A Stott

Best In Hand M & M – Littlecourt Showboat

Junior Future Star – L Barfield

Senior Rising Star – S Spencer

The Final Countdown

24th J Anderson – Hewarths Diamond Geezer – 43pts

23rd M Umberti – Maesgrenig Del Boy – 47pts

22nd C Towers – Davids Dr Who – 48pts

21st K Boss – Blue Boy – 50pts

20th Jt – J Elliott – Mickey – 72pts

20th Jt – L Elliott – Fergus – 72pts

19th M Beardall – Herbie – 84pts

18th A Jennings – Kindsella Kidnappa – 89pts

17th C Towers – Maesgrenig Del Boy – 90 pts

16th J Jones – FI Tessa – 92pts

15th Jt E Spencer – Blenheim Xxonn – 110pts

15th Jt T Birch – Nico – 110pts

14th A List – Shantaine Silver Shadow – 115pts

13th S Knight – Dreamcatcher II – 119pt

12th A Stott – Shirleyholms Mayfly – 222pts

11th L Barfield – Shacklebridge Otello – 223pts

10th A Baker – Penwood Tittiana – 227pts

9th E Mrvik – Pumphill Brandon – 228 pts

8th B Baiyle Hawkins – Forlan Honey Dancer – 231pts

7th R Bailye – Millhouse Adimo Pectore – 237pts

6th P Farmer – Caught In a Trap – 260pts

5th C Smith – Littlecourt Showboat – 322pts

4th J Harrison – Stambrook Carnival – 348pts

3rd J Dix – Paddington Power – 350 pts

2nd S Purdy – Casperello Creme – 482pts

1st R Cassapi Paskins – Briars Aspen – 522pts